Albaania ja Põhja-Makedoonia maaelureis, 16.-22.07.2023

  • Sihtkoht:
  • Kestus: 8 päeva
  • Algus: 16/07/2023
  • Lõpp: 22/07/2023
  • Hind: 1,575€

Külastame üht vähemtuntud, aga ometi erilist osa Euroopast – Albaaniat ning tutvume sealsete ettevõtjate tegemistega.

1 Pühapäev, 16.07. Tallinn – Skopje (Õ)
LOT lennud Sofiasse:
08:55-09:35 Tallinn-Varssav
10:40-12:50 Varssav-Skopje
Saabumine ja transfeer hotelli Osten Art. Linnaekskursioon ja õhtusöök vanalinnas.

2 Esmaspäev, 17.07. Skopje-Pristina-Prizren (H, L, Õ)
Hommikusöök ja väljasõit Kosovo pealinna Pristina suunas. Esmalt peatume kaunis marmorkoopas Gadima külas. Seejärel jätkame teed Gracanicasse, kus on suurepärane õigeusu kirik, mille asutas kuningas Stefan Milutin 1321. aastal. Tegemist on bütsantsi arhitektuuri võidukäigu näitega, mis on osa UNESCO kaitse all olevatest Kosovo keskaegsetest monumentidest. Pristinas sööme lõunat, millele järgneb linna ekskursioon, sealhulgas: Ema Teresa väljak, Scanderbegi (Albaania rahvuskangelase) monument, kellatorn, Kosovo valitsushoone, rahvusraamatukogu ja “Taassünni” monument, millest on saamas Kosovo iseseisvuse sümbol.

Pristinast sõidame Euro Lona farmi, et külastada kogu kompleksi, mis asub linnast väljas, sealhulgas piimatoodete tootmist.. Ettevõttel on kolm põhisammast: piimakarjakasvatus, veisekasvatus ja linnufarm ning põllumajandussaadustega kauplemine. Viimased arengud on seotud investeeringutega piimandusse ja piimatoodete töötlemistehnoloogiasse, uute toodete väljatöötamisse, kvaliteedistandardi ISO 9001 ja HACCP standardite rakendamisesse ning investeeringutega turundusse ja toodete brändimisse. Praegu toodab Eurolona järgmisi piimatooteid: värske piim; naturaalne ja maitsestatud Jogurt, puuviljajogurtid, pett, valge juust, kohupiim, parikaga piimakreem. Õhtuks jõuame maalilisse väikelinna Prizreni, õhtusöök ja ööbimine Prizreni vanas kvartalis väga heas 4-tärni hotellis.

3 Teisipäev, 18.07. Prizren-Tirana (H, L, Õ)
Peale hommikusööki võtame suuna Albaania pealinna Tiranasse. Teel peatume veinitehases, mis on üks Albaania tuntumaid veinitootjaid. Tänapäeval on nende veini pärjatud paljude rahvusvaheliste auhindadega. Kommunismiajal natsionaliseeriti viinamarjaistandused ja tootmine koondus ühistute kätte. Maa tagastamise käigus, alates 1990. aastast, õnnestus perekondadel edukalt tagasi nõuda osa algsetest valdustest ja taastati perekondlikud veinivalmistamise traditsioonid.

Lõunasöök ühes peretalus – “talust lauale”, kus saame näha lambaid, kitsi, metsa sees asuvat järvekest ja erinevaid põlde. Lõuna ajal on hinna sees raki ja talu vein!

Pärast külastust jätkame reisi pealinna Tiranasse. Teeme linnaekskursiooni, et näha mõningaid peamisi vaatamisväärsusi nagu Skanderbegi väljak, Ethem Bey mošee, kellatorn, Enver Hodja püramiid, ülikooli kvartal ja kuulus “Blok” – Albaania kunagine “keelatud” linn, kuhu oli juurdepääs vaid parteildvikule. Õhtusöök kohalikus restoranis, ööbimine Tiranas
Hotell Metro või samaväärses.

4 Kolmapäev, 19.07. Tirana-Berat (H, Õ)
Peale hommikusööki lahkume pealinnast ja külastame kitsefarmi. Edasi viib marsruut meid Lushnjasse, Albaania ühte kõige produktiivsemasse piirkonda. Külastame kaasaegset ekspordiks tootvat köögiviljaaiandit.

Järgmiseks saabume Beratisse (UNESCO maailmapärand), mida nimetatakse ka tuhandete akende linnaks, mis on üks maalilisemaid kohti, mida peaks kindlasti nägema. Kaunid villad ja häärberid, mis on ehitatud enamasti Ottomani impeeriumi ajal (16.-17. sajand), ääristavad Osumi jõge, mis läbib linna. Ööbimine Berati linnas Hotel Republika, Portik või samaväärne.

5 Neljapäev, 20.07. Berat-Ohrid, Makedoonia (H, L, Õ)
Peale hommikusööki sõidame läbi vahelduvate maastike umbes kaks tundi möödudes Belshi järvedest, mis on tuntud oma 84 loodusliku järve poolest, et minna kaunisse Elbasani linna, mis on üks Albaania suurimaid linnu. Kuigi u 35% Elbasani maakonnast on haritav maa, oli sealses piirkonnas (nagu mitmel pool mujal) probleeme infrastruktuuriga ja seetõttu oli minevikus seal suur väljaränne ja kõrged tootmiskulud. Seoses üleminekujärgsete investeeringutega muutus olukord kiiresti. Üks olulisemaid arenguid oli põllumajandusturu rajamine Elbasani talunikele, mille tehti kiiresti, umbes 6 kuuga ja mis on võrreldav mõne EL-i standardile vastava turuga. Sellest sai üks tähtsamaid värskete puu- ja köögiviljade turgusid. Lõunasöök “Kalalinnas”, mis loodi kesklinna lähedal asuva mahajäetud küla varemetesse. Tänapäeval valmistavad seal kuulsad kokad kohaliku köögi maitsvaid roogasid kohalikust toorainest.

Jätkame teed Albaania ja Põhja-Makedoonia vahelisse piiripunkti.
Külastame sarapuupähkli mahekasvatusega tegelevat pereettevõtet Struga piirkonnas. Nad alustasid tegevust 10 aastat tagasi 500 puuga oma pere viljapuuaias, mis aja jooksul laienes 10 hektari suuruseks, pähklite ja puhastamine ja pakkimine toimub samas. Tänapäeval keskenduvad nad rangelt mahetootmisele, olles esimesed Bio Swiss sertifikaadiga pähklikasvatajad riigis, kes arendavad oma mahetoodete kaubamärki.

Järgmiseks külastame arooniamahla mahetootjat. Mahla toodetakse külmpressi meetodil ilma suhkru, vee ja säilitusaineteta. Need mahlad sisaldavad rohkesti kasulikke looduslikke aineid nagu pektiin ja antioksüdandid. Õhtusöök ja ööbimine Ohridis. Hotell SU 4* või samaväärne.

6 Reede, 21.07. Ohrid (H, L)
Hommikusöök ja jalutuskäik Ohridi vanalinnas. Ohrid on tuntud kui 365 kiriku linn – üks kirik iga päeva kohta aastas. Jalutuskäigul külastame nii Püha Sofia kirikut kui ka Plaoshniku ​​arheoloogilist leiukohta ja pühapaika koos St Clementi ja Panteleimoni kirikuga. Vaatame ka tsaar Samuili kindlust ja kirikut “St. Joan Kaneo”, mis asub kõrgel ja järsul kaljul, kust avaneb imeline vaade Ohridi järvele ja linnale. Pärlipoe külastus. Pärlite tootmine ja nende töötlemine peenteks eheteks on Ohridi järve piirkonna jaoks iseloomulik. Lõunasöök linnas.
Vaba aeg. Ööbimine Ohridis.

7 Laupäev, 22.07. Ohrid-Skopje-Tallinn (H)
Peale hommikusööki sõidame Skopjesse, kus külastame mahe-mooniseemnetoodete tootjat. See on Põhja-Makedooniale tüüpiline põllumajandustegevus ja siinsed moonid on maailma kõrgeima kvaliteediga. Ärasõit lennujaama ja kojulend:
17:30-19:35 Skopje-Varssav
21:10-23:50 Varssav-Tallinn

Hind inimese kohta: 1575€
Ühese toa lisamaks: 250€

Hind sisaldab:
-Lennupileteid sihtkohta ja tagasi koos lennujaamamaksudega
-Ööbimisi valitud hotellides kahekohalistes tubades koos hommikusöögiga
-Lõuna- ja õhtusööke vastavalt programmile
-Kõiki programmis loetletud kohtade sissepääsu- ja külastustasusid
-Kohalikku transporti kõikide mugavustega bussis
-Inglisekeelset kohalikku giidi ja eestikeelset reisisaatjat
-Jootrahasid bussijuhtidele ja giididele

Hind ei sisalda:
-Reisi- ja tervisekindlustust (küsi pakkumist!)